Stávka na Víťaza

O čom je kniha Stávka na Víťaza?

Hoci sa dej akčného trileru odohráva na Wall Street a v iných svetových veľkomestách (Londýn, Singapur, Paríž), v prostredí finančných trhov i umenia, predsa len popisuje najzákladnejší rodinný vzťah otca a syna. V tomto prípade ide o akúsi úchylnú oddanosť, ktorá je napokon prelomená tým najsilnejším ľudským citom - láskou.

Príbeh nesie prvky motivačnej literatúry, vďaka ktorým sa aj čitateľ vie lepšie stotožniť s hlavým hrdinom. Ten odkrýva svoj osud prostredníctvom osobných zlyhaní, túžbe po pomste, ale aj neutíchajúcej snahe objaviť v živote to hodnotné.

Mojim zámerom bolo napísať moderné a akčné dielo, ktoré by oslovilo každého, kto popri svojej kariére hľadá aj hlbší zmysel svojho života. Ak čitateľa privedie aj k hlbšiemu zamysleniu nad hodnotou peňazí a rodinných vzťahov, potom to bude moja najväčšia odmena. A pre milovníkov detektívok je celý dej postavený na krimi zápletke.

Ukážka z knihy:

1 kapitola

Bohatstvo vždy narastá tam, kde človek správne vyvinie svoju energiu

V byte na šiestej Avenue sa ešte svietilo. V tak neskorú nočnú hodinu to bolo u Jacquelin Noel nezvyčajné. Obyčajne dodržiavala svoj denný rytmus veľmi precízne, takže tento krát to muselo byť niečo výnimočné. Vykoľajilo ju to. Muž v čiernom saku stojaci v tieni pouličnej lampy, sústredene pozoroval pohyb tieňa ženskej postavy v rozsvietenom byte. Z vnútorného vrecka vytiahol retiazkové hodinky s dvojitým krytom, skeleton z rímskeho striebra antického štýlu vydával matný lesk. Ich špičkový dizajn elegantne dopĺňal štýl muža, ktorý si na svojom výzore zjavne potrpel. Nehybne pozoroval sekundovú ručičku, a keď prekročila  pomyselnú hranicu, zaklopil strieborný kryt, a pohol sa smerom k zadnému vchodu domu.

Vonku bolo sychravo, mrholilo, a od začiatku týždňa sa schladilo až o niekoľko stupňov.  Zodvihol sa vietor, a šum lístia zo susedného parku zosilnel. Nič z toho si Jacquelin v ten večer nevšímala. Bola zabratá do práce, sedela pri svojom počítači, okolo nej blikalo niekoľko externých obrazoviek, na ktorých ustavične naskakovali nové dáta, grafy, tabuľky a reporty z rôznych bánk sveta. Nevnímajúc okolie, klikala do klávesnice, len z času na čas vzdychla, zasekla sa s výrazom zdesenia nad niečím, čo jej myseľ práve pochopila. Upravila si dlhé vlasy do uzla aby jej nepadali do tváre, a načiahla sa za mobilom. Vytočila predvolené číslo, a znepokojeným nástojčivým hlasom presviedčala muža na druhej strane linky, aby ju bez meškania navštívil. Zdalo sa, že muž oponoval, pretože ho musela presviedčať, až sa napokon  dohodli. Uistila ho, že upovedomí vrátnika, aby ho i v tak neskorú hodinu k nej pustil, stačí ak sa mu ohlási pod svojím menom. V zapätí tak urobila a vrátnik na recepcii zaevidoval do svojich záznamov očakávanú návštevu do bytu na treťom poschodí. Jacquelin sa znova zahĺbila do výpočtov a stratila pojem o čase. Nemohla začuť tichý šramot pri dverách, odomknutie  zámku rukou profesionála, nečujné kroky postavy blížiacej sa z tmavej predsiene do pracovne. Práve zálohovala posledné dáta, scan dokončil akciu, a program čakal na posledné enter. Zacítila len prudké šklbnutie dozadu. Krk jej zvieralo ostré cínové lanko zarezávajúce sa do hrtanu. Pokúšala sa brániť a bezmocne sebou šklbla. Dlhými nechtami si škriabala hrdlo tým, ako sa snažila podchytiť smrtiacu slučku. V očiach sa jej zahmlilo, pľúca zovreté v smrtiacom kŕči rozpálené nedostatkom vzduchu. Smrť prišla milosrdne rýchlo, vždy sa jej bála, a teraz sa jej zdalo, že to ukrutne bolí. Posledné čo si uvedomila bola jemná vôňa pánskej kolínskej a blikajúci monitor obrazovky, na ktorom si program stále vyžadoval poslednú konfirmáciu.

Muž jej nehybné telo cynicky prehľadal, potom sa chvíľu skláňal nad dátami v jej počítači. Niekoľkými rýchlymi operáciami všetko vymazal a zahladil stopy. Bol práve na odchode keď sa z recepcie ozval vrátnik ohlasujúci návštevu Thomasa Grega. Bleskovo reagujúc odtiahol mŕtvolu do šatníka a sám sa ukryl za jeho vedľajšiu priečku. Vytiahol zbraň a odistil ju. Mlčky, nehybne čakal pripravený zbaviť sa svedka. Návštevník chvíľu postával pred dverami uvažujúc či vojsť. Zarazilo ho, keď boli poodchýlené, opatrne vošiel dnu a zavolal na Jacquelin. Keď sa neozvala, cez úzku predsieň vošiel do prázdnej pracovne a zbežne skontroloval zapnutý počítač. Nevidel nič podozrivé, a tak sa ešte chvíľu motal po byte. Cítil ako sa mu z neznámeho dôvodu zrýchlil tep a zvlhli dlane. Dva razy prešiel okolo šatníka, nič netušiac o ukrytom strelcovi s namierenou zbraňou. Potom sa ale náhlivo otočil a vyšiel z bytu. Zdá sa, že sa chvíľu zdržal na recepcii a prehodil pár slov s vrátnikom. Keď opúšťal dom a prechádzal cez ulicu k autu, nemohol vedieť, že o vlások unikol smrti. Z okna na treťom poschodí sa naň zo tmy dívali chladné oči zabijaka, ktorý len s nevôľou zaistil svoju zbraň a zastokol do púzdra. Thomasovi Gregovi sa práve obrátil život na ruby. Nič netušiac unikol v tú noc smrti, aby ho jej tieň prenasledoval v nasledujúcich rokoch. Všetko začalo pár týždňov pred tým, nevinnou návštevou v kancelárii jeho otca.